Онлайн-міст “ДОРОГА ДО АКТУ ЗЛУКИ” та наукова дискусія “УКРАЇНСЬКА СОБОРНІСТЬ: ПАРАДИГМА РЕВОЛЮЦІЙНОЇ ДОБИ”

 

 

Акт Злуки 22 січня 1919 року став надзвичайно важливою подією в історії українського народу. Цим документом Українська Народна Республіка та Західно-Українська Народна Республіка, які виникли на уламках імперій, закріпили об’єднання українців в єдиній країні і стали втіленням ідеї багатьох поколінь відновити незалежну соборну українську державу.

Соборність стала результатом втілення зусиль українців Наддніпрянщини та Наддністрянщини. На шляху до Акту Злуки, який проголосили і затвердили в Києві, відбулися важливі події у Львові столиці проголошеної ЗУНР, Фастові де було підписано передвступний договір про злуку, Станіславові в якому Українська Національна Рада прийняла ухвалу про злуку і сформувала делегацію ЗУНР для завершення оформлення об’єднання двох держав.

Кафедра новітньої історії України історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка виступила ініціатором проведення 21 січня 2022 р. онлайн-мосту між Києвом, Львовом, Івано-Франківськом та Фастовом, тими містами, які понад сто років тому відіграли вирішальне значення на шляху до соборності України.

 

Співорганізаторами онлайн-мосту та наукової дискусії стали:

– Київський національний університет імені Тараса Шевченка

– Львівський національний університет імені Івана Франка

– Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

– Інститут історії України НАН України

– Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України

– Інститут українознавства імені І. Ккрип’якевича НАН України

– Національна спілка краєзнавців України

– Фастівська міська рада

 

До учасників заходу звернулися ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Бугров Володимир Анатолійович, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Мельник Володимир Петрович, ректор Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Цепенда Ігор Євгенович, директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, віце-президент НАН України Рафальський Олег Олексійович, директор Інституту історії України НАН України Смолій Валерій Андрійович, директор Інституту українознавства ім. І. Крип`якевича НАН України Соляр Ігор Ярославович, Фастівський міський голова Нетяжук Михайло Володимирович.

 

 

У науковій дискусії, яка відбувалася майже впродовж 4-х годин під модеруванням професора кафедри новітньої історії України Григорія Петровича Савченка, взяли участь науковці з історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інституту історії України НАН України, Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, Інституту туризму та Інституту історії і політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Науково-дослідного інституту українознавства МОН України та ін.

 

 

 

 

 

 

Обговорення різних проблем пов’язаних із прийняттям Акту Злуки та соборністю ще раз засвідчило, що ця тема залишається надзвичайно актуальною і потребує подальшого дослідження.

 

 

Дякуємо ректору Володимиру Бугрову за всебічну підтримку в проведенні заходу, професору Григорію Савченку за організацію і модерування, всім учасникам хто виступав і доєднався до онлайн-мосту і дискусії.